
A Kollégium nagyjai
Hagyomány és Büszkeség
Ismerd meg a Bethlen Gábor Kollégium híres diákjait és tanárait, akik maradandót alkottak a tudomány, művészet és közélet területén. Fedezd fel történetüket, és meríts inspirációt sikereikből és hagyatékukból!
Ismerd meg őket.
Kattints a névre.
Főbb művei: Grammatica Latina, Szent beszélgetés
Gyulafehérváron kiadott tankönyvei: Rudimenta Hebraicae et Chaldicae, Grammatica Latina in usum Scholae Albensis vagy Rudeimenta linguae Latinae.
Főbb művei: Magyar Encyclopaedia, Magyar Logikátska, Tanács.
Férje halála után felesége nem tér vissza Hollandiába, hanem folytatja a megkezdett népnevelő munkát. Áprily Lajos Tavasz a házsongárdi temetőben című költeményével állít méltó emléket e mélyen hívő, erdélyi népünkhöz meghatóan ragaszkodó emberpárnak.
Győri János találóan jellemezi a nagy transzszilván költőt: „Az Áprily neve egyszerre jelenti a nagy ígéretet, az európaiság igényét, a kisszerű érdekek fölé emelkedő tisztaságot, a hűséget az erdélyi hagyományokhoz és a költészet lázba ejtő, ismeretlen dallamát az 1920 után nehéz körülmények között szerveződő erdélyi magyar irodalomban…Modern érzékenységű, nyugtalan idegzetű, de eredendő hajlamai szerint is összhang után sóvárgó költő volt, aki az átélt korok disszonanciái között a szelídségben kiteljesedő emberséget őrizte.” Nemes Nagy Ágnes költőnő, az egykori tanítvány írja róla: „Az első, nagy Nyugat-nemzedékkel körülbelül egykorú Áprily a visszahúzódó, a férfiasan zárkózott romantikusok fajtájából való… Életét, világát, fátumát mintegy a természet képein át közli, ez a beszédanyaga… Akartok hamisítatlan, magyar természetköltőt ma a természetpusztítás korában? Nosza, vegyétek elő Áprilyt.”
Kötetei: Falusi elégia, Esti párbeszéd, Az aranymosó balladája, Rasmussen hajóján, Rönk a Tiszán, A láthatatlan írás, Ábel füstje, Jelentés a völgyből, Akarsz-e fényt? Fordításai közül: George Coşbuc versei, Lermontov és Gogol művei.
Költő, nyelvművelő. Széken született református papi családból. Marosvásárhelyen és Nagyenyeden végzett bölcseletet és jogot. 1796-ban az Erdélyi Tábla elnöke lett. Elsősorban, mint irodalomszervező vált nevezetessé, mint a nyelvművelő törekvések egyik élharcosa. Tervezetet készített Egy erdélyi magyar nyelvmívelő társaság felállításáról való rajzolat, az haza felséges rendeihez címen, melyet 1791-ben az erdélyi országgyűlés elé terjesztett, ezzel az Erdélyi Magyar Nyelvmívelő Társaság megalapítója lett. Kéziratkiadó társaságot is tervezett, melynek célja a kéziratos történelmi művek kiadása. Elkészítette e művek lajstromát is. A magyar Shakespeare-kultusz egyik úttörője. Marosvásárhelyt halt meg.
Művei: Aranka György apróbb munkái (Marosvásárhely, 1805.)
Jelentős elméleti művei: Művészeti Anatómia, Az ember és drapéria, Forma és tér, melyeket angol nyelvre is lefordítottak.
Művei: Magyar mineralógia (1786), az első magyar ásványtani munka, Egy kis hazabéli utazás, Parnassusi időtöltés című művét, melynek hetedik darabjában, az Enyedi ritkaságok-ban leírja a gyűjtemény gazdag anyagát, melynek egy része már 1726-ban létezett. E tény is igazolja, hogy Enyeden már majdnem tíz évvel a világhírű British Múzeum megalapítása (1735) előtt volt múzeum. Ennek anyagát rendszerezte, gazdagította Benkő Ferenc.
Fontosabb művei: Seherezádé himnusza (versek), Az örök film, Haláltánc, Romuáld és Andriána, Szent szégyen, Földindulás, Tüzes kemence, Szentségvivők, A hajnal emberei (regények). Híres városképe az Enyed.
A kolozsvári Ferenc József Tudományegyetemen szerez orvosi diplomát. Kezdetben a kolozsvári bőr-és nemikórtan klinika gyakornoka. Az I. világháború első napjától az utolsóig katona. 1915-ben állásából eltávolítják, kitiltják Romániából. Egy ideig Nagyenyeden 1919 és 1921 közt magánorvosi gyakorlatot folytat, majd a Szegedre költöztetett Ferenc József Tudományegyetemen bőrklinikai tanársegéd. Később a pécsi Erzsébet Egyetem bőr-és nemikórtani klinikájának igazgatója. 1940-1944-ig Kolozsvárt dolgozik, a klinika igazgatója és az orvosi kar dékánja. Innen kerül Budapestre, a Pázmány Péter Tudományegyetem orvosi karának bőrklinikáján dolgozik. 1950-ben, nyugdíjba vonulása után magánorvosi praxist folytat. Budapesten halt meg.
Korszakalkotó szakmai tanulmányai mellett kiemelkedő néprajzi jellegű munkája, az Adatok Nagyenyed szellemi néprajzához az 1870-1920-as évekből, mely 2005-ben jelent meg.
Fő művei: Az erdélyi történelem négy könyve, mely tartalmazza fejedelmeink cselekedeteit 1629- től 1663-ig és Az erdélyi események története 1663-tól 1673-ig (Historia rerum Transylvanicarum), melyet fejedelmi megbízásból készített.
Leghíresebb művei: Önéletírása, Columba Noae (A szájában olajágat tartó Noé galambja) álnéven Amsterdamban megjelent politikai röpirat, melyben Európához fordul az ország békéjének megteremtése érdekében
Fontosabb munkái: Elementa logica, Medulla, Bisterfeldius redivivus.
Jelentősebb művei: Szmirnai Szent Polikárpus, A Szent Bibliának históriája, Historia hungarorum ecclesiastica, Magyar Athenas.
Munkái: De rebus gestis magni Gabrielis Bethlen (A nagy Bethlen Gábor viselt dolgairól), Panegyris, De omnipotentia Dei, Exequiarum.
Fontosabb munkái: Tentamen inventutem studiosam in elementa mathesos introducendi (1832-1833), melyben a matematika és geometria számos problémájával, köztük Euklidész párhuzamossági axiomájával foglalkozik. Jelentősebb szépirodalmi műve az Öt szomorú játék (Szeben,1817.)
Megjegyzés: A két Deák Ferenc névazonossága csak véletlen egybeesés.
Önálló kötetei: Kerekes Izsák balladája, A magyar szóbeli hősi epika
Munkái: Disertatio, Praecepta morum.
Nemes Jánossal közösen írják A nevelő tanítása, a Betűerdő (ábécés és olvasókönyv), Vezérkönyv a Betűerdő használatához című szakkönyveket. Mindhármat a Bethlen-nyomda adta ki Nagyenyeden.
Műveit saját költségén jelentette meg.
Szerény fejfával jelzett nyughelye a nagyenyedi református temető tanári sírkertjében van.
Nyomtatásban megjelent művei: Egyiptom földjén (Nagyenyed, 1897); Régi
diákélet a Bethlen-kollégiumban; Nagyenyeden (Tabéry Géza és Incze Ernő
szerkesztette Jókai Erdélyben című kötetben, Nagyvárad,1925.)
Fő műve: a Csemegék, melynek 1848 és 1863 közt három, egyre bővített kiadása jelent meg.
Munkái: Az keresztyéni üdvözítő hitnek…, De certitudine fidei, Titkok titka, Canones eclesiastici (Geleji-kánonok néven ismert egyházi törvénykönyv)
Legjelentősebb munkája az Affinitas liquae Hungaricae cum linguis Fennicae originis grammatice demonstrata (A magyar nyelvnek a finn eredetű nyelvekkel való rokonsága nyelvtanilag bebizonyítva) 1799-ben jelent meg Göttingenben.
Az intézet fennállásának 300. évfordulójára ő tervezi az épület déli szárnyán elhelyezett Bethlen-emléktáblát. Az udvart valóságos óriási díszteremmé varázsolta Kunsch Antal asztalos és uzoni Kovács József közreműködésével. Szép háza ma is áll az Alsó-Porond (Simion Barnutiu) utcában, a Kemény-Zeyk kúria elhanyagolt parkja szomszédságában. Fehér márvány síremlék alatt nyugszik a nagyenyedi református temetőben.
Fő műve: A közhasznú professzor és historicus.
Művei: A keresztyén bánata, Halotti beszéd, A bíró.
Főbb művei: A szeretet végtisztelete, Templom, pap és nép.
Legjelentősebb munkái: Erdélyi református püspökök élete, Nagy Enyedi Eklesiának Papjai, az Emlékirat és fő műve, a Nagyenyedi Demokritus, mely 339 anekdotát tartalmaz. Ezzel Hermányi megteremti az anekdota műfaját. (Teljes címe: Nagyenyedi síró Heraklitus és hol mosolygó s hol kacagó Demokritus). Hermányi Nagyenyeden halt meg, sírja ismeretlen.
Széleskörű tudását a katedrán kívül is számos nyilvános előadásban, cikkben és tanulmányban adta át. Cikkeit a Közérdek, Enyedi Újság, Keleti újság, Református Szemle, Erdélyi Fiatalok és más lapok közölték.
Fontosabb tanulmányai: A Bethlen-kollégium a demokrácia szolgálatában, Apáczai Csere János emlékezete, Kőrösi Csoma Sándor.
Összegyűjtött költeményei posztumusz kötetben 1983-ban láttak napvilágot Az utolsó szál liliomhoz címen. Fontosabb prózai művei: Kincskeresők (enyedi témájú regény), Medárdus, Zugliget, Minden mulandó, Felséges barátom, A fekete vitorlás, Bécsi bolondjárás – regények; A házsongárdi föld, A halászok és a halál, Isten madara, Angyalfia – novelláskötetek; A Bárány vére, Sorsvállalás – tanulmányok, esszék; Oroszlánok Aquincumban – összegyűjtött színművek. Számos enyedi témájú versében emlékezik szülővárosára.
Juhász Albert nagyenyedi teológiai tanár fia, 1932-ben fejezte be tanulmányait a nagyenyedi kollégiumban.1938-39 között az „Ifjú Erdély” felelős szerkesztője. Történészként a román egyház életével is foglalkozott. 1963-tól majdnem haláláig a „Református Szemle” felelős szerkesztője.
Főbb művei: Bethlen Miklós politikai pere, A reformáció az erdélyi románok között, Nagyenyedi diákok 1662-1848 (Jakó Zsigmonddal)
- Kiss Ferenc, Kövesdi(1913-2004) költő, magyar nyelv és irodalom szakos tanár. Tanulmányait a Bethlen Gábor Kollégium tanítóképzőjében és a kézdivásárhelyi tanítóképzőben végezte. A Bethlen Kollégium egyik leglelkesebb véndiákja volt, aki nagy hűséggel ápolta a kollégium szellemét. Az erdélyi magyar kórusmozgalom történetének tudós kutatója, a Mezőség egyik legjobb ismerője. Több önálló verseskötete, tanulmánya, cikke jelent meg a hazai magyar lapokban. Marosvásárhelyt élt.
1823-tól 11 évig volt a kollégium növendéke, ahol kedvenc tanára id. Szász Károly. 1839-től Bécsben tanult orvosi vegytant, természettudományokat, pszichológiát és bonctant. 1847-ben a Magyar Tudományos Akadémia tiszteletbeli tagja lesz. Politikai tevékenysége is jelentős. A „Pesti Napló”-ban publikált cikkeiben támadja a Bach-rendszert. Lelkesen támogatja Deák Ferenc politikáját. A XIX. századi magyar regényirodalom egyik legjelentősebb alakja, a történelmi regény kiemelkedő művelője. Fő témája az Erdélyi Fejedelemség korának ábrázolása. Műveiben elmélyült lélekrajzzal ábrázolja hőseit, ezzel a modern magyar lélektani regény előfutára lesz. Élete végén elméjében elborulva öccse pusztakamarási birtokán él, itt hal meg. Sírfelirata: „Mint a fáklya, másoknak világított, önmaga pedig elhamvadott.” Emlékének leghűségesebb ápolója a pusztakamarási Sütő András volt. Ő szorgalmazta műveinek újra kiadását. Ő nevezte az írót „agybirtokos”-nak.
Legjelentősebb regényei: Forradalom után, Szerelem és hiúság, Özvegy és leánya, Gyulai Pál, Rajongók.
Vegyészeti szakíró, tankönyvíró, egyetemi tanár. Középiskolai tanulmányait a Bethlen Kollégiumban végezte 1938-ban. Egyetemi tanulmányait Kolozsvárt végezte matematika, természettudományok karon. A Bolyai majd a Babes-Bolyai Tudományegyetem professzora volt.
Székelykocsárdon született. Középiskolai tanulmányait a nagyenyedi kollégiumban végzi, majd Kolozsvárt román-magyar szakos tanári diplomát szerez. Kristóf György tanítványa. Az egyetemi tanulmányok befejezése után egykori iskolája román nyelv és irodalom szakos tanára lesz nyugdíjba vonulásáig. Fél tüdővel, de egész szívvel több, mint három évtizeden át szolgálta a Bethlen Kollégiumot. Kónya Árpád igazi szellemi ember volt, aki csak az oktatásnak élt. Rendkívüli igényessége, szigorúsága miatt sokan rettegtek tőle, de elsajátították a román nyelvet. A kollégium szelleme kapcsolta őt az Áprily-Jékely családokhoz. A román nyelv és irodalom tanításának országos hírű szakembere volt. Tapasztalatait szaklapokban tette közkinccsé. A székelykocsárdi temetőben nyugszik.
1918 szeptemberétől 1942-ig a kollégium görög-latin szakos tanára. Tanári munkáját szerénység, megbízhatóság és hűség jellemezte. Megértő és türelmes tanár, előzékeny és szívélyes ember volt.
Ajtai Abód Mihály kortársa, 1767-1795 között volt a Nagyenyedi Református Kollégiumban a filozófia és a matematika tanára. Vásárhelyi Tőke István utódja. Tanári széke elfoglalása után, 1769-ben rektorrá választják, majd tanvezető lesz. Ő nyújtotta be Nagyenyedről az erdélyi középiskolák új tantervéhez a fizika tanításával kapcsolatos javaslatokat. Harminckét éven át szolgálta az oktatás ügyét, sokat fáradozott a kollégium vagyoni ügyeinek rendezése érdekében. Új fizika tankönyve Erdélyben az első, mely a newtoni fizikát tisztán tartalmazza. Az ő tanítványa Sipos Pál. 15 ezer magyar forintot hagy a kollégiumra. Bodola János püspök így jellemezi temetési prédikációjában: „Ő maga életét a tiszta és igen becsületes nőtlenségnek szentelte, azért, hogy annál több ideje lehetne sok és nagy kötelességében fogyatkozás nélkül előjárni és annál több és hasznosabb fikat nevelhetne hazájának boldogítására.” Diákjai szerint „hazánknak legnagyobb oszlop-emberei közül való” volt.
Művei: Elementa philosophiae naturalis, Emlékezet könyve.
Orientalista, Ázsia-utazó, az MTA tagja. A székelyföldi Csomakőrösön született szegény sorsú, gyalogkatona-rendű székely családban. 1799-től 1811-ig a nagyenyedi kollégiumban tanult, majd ott kapott tanári állást. 1815-ben a göttingeni egyetemre iratkozott, 1818-ban tért vissza Erdélybe. 1819 végén keleti útra indult, azzal az elhatározással, hogy fölkutatja a magyarok őshazáját.1823-tól – megszakításokkal – 1830-ig Tibetben tartózkodik. Ő volt az első európai, aki behatolt a tibeti kultúra ismeretlen világába. Az indiai Darjelingben halt meg. Sírja fölé az Asiatic Sosiety emlékoszlopot emelt. Újfalvi Sándor, Kőrösi iskolatársa így jellemezi: „Tanulótársaim közül egy kitűnő egyéniséget említek meg: Kőrösi Csoma Sándort…a későbbi kínai vándort…Kőrösi székely katona, szegény szülőktől származott; atyja tízéves korában gyalog kíséré Enyedre…Pár évig szolga volt Viski Sándor és Elek tanulók mellett. Kilencven tanuló közt már az első évben legelső volt…Emlékezőtehetsége szintoly nagy volt, mint szorgalma: amit olvasott, sohasem feledte. Ritkán beszélt, többnyire röviden, s mint gyermek is mindig megfontolva: figyelmét legcsekélyebb tárgy sem kerülte ki. Termete közepes, zömök, vállas; izmai, csontjai kemények, mindnyájunk közt a legerősebb, arca szabatos, szép idomú és férfias; nézése mélyedt, jelentékeny, hallgatag.” (Emlékiratok)
Művei: Buddha élete és tanításai, Tibeti-angol szótár és nyelvtan.
Fontosabb művei: Közönséges Logika vagy az értelem tudománya, Az erkölcsi filozófiának eleji, Philosophia Encyclopaedia, A filozófia története, A Görög filozófia históriája, Szép ízlés tudománya.
Főbb művei: Az erdélyi magyar irodalom múltja és jövője, Jókai Mór élete és művei, Az erdélyi magyar időszaki sajtó a kiegyezéstől a közhatalom-változásig, Tudományos intézetek Erdélyben 1919-ig, Reményik Sándor.
1889-től haláláig a Bethlen Kollégium görög-latin tanára.1909-1914 közt a kollégium rektorprofesszora. Híres néprajzi és népnyelvi gyűjtő.
Fő műve: Alsó-Fehér vármegye magyar népe, 1896.
1863 és 1865 között teológiai tanfolyamot végez Nagyenyeden, majd Utrechtben tökéletesíti tudását. 1869-től az enyedi kollégium tanára. Székfoglaló értekezése: „A történet, bölcsészet és a történetírás.” 1886-1890 közt a kollégium rektorprofesszora. Haláláig az egyháznak, az iskolának és a társadalomnak tevékeny, munkás tagja. „A bibliás fejedelem áldott szelleme volt vezérlő csillaga.” – írja róla Kertész József.
Ignácz Rózsa, Makkai Domokos unokája írja nagyapjáról: „Nagyenyeden volt történelemprofesszor, két asszonytól tizenhárom gyermeket nemzett, ötvenéves koráig tanította a »meghamisítatlan nemzeti históriát«. Idegösszeomlását az okozta, hogy a teológiát Enyedről Kolozsvárra helyezték, s Ő Enyedre gyökerezetten, sok gyermekével kénytelen volt a főiskolai tanárság helyett gimnáziumi tanárként működni tovább. 51 évet élt.” Fia, Makkai Sándor író, püspök a Mi Ernyeiek című regényében (1940) állít emléket édesapjának.
Makkai Domokos fia, középiskoláit az enyedi, kolozsvári és sepsiszentgyörgyi kollégiumban végezte, majd a Kolozsvári Református Teológián tanult. 1912-ben filozófiai doktorátusi címet szerez. Ugyanebben az évben enyedi segédlelkész.1918-tól kolozsvári teológiai tanár, majd 1926-36 között az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke. Mint bukaresti szenátor az erdélyi magyarság politikai jogainak védelmezője. 1936-ban lemondott püspöki hivataláról csalódottan hagyta el Romániát. Debrecenben egyetemi tanár lett. Budapesten halt meg. A halott Ady Endre védelmében A magyar fa sorsa címmel írja meg híres tanulmányát, melyet napjainkig a legértékesebbek között tart számon az irodalomtörténet.
Fontosabb művei: Ördögszekér, A magyar fa sorsa, Táltoskirály, Sárga vihar, Mi Ernyeiek, Egyedül (Bethlen Gábor lelki arca)
1841 nyarán külföldi egyetemekre indul, Bécsbe és Berlinbe. Hazatérve magántanító Alsógáldon, a Kemény-kúrián. A szabadságharc bukása után Pesten újságíróskodik, majd Nagykőrösön tanít. Innen hívják meg a marosvásárhelyi kollégium matematika-fizika tanszékére. Marosvásárhelyt halt meg.
Fő műve: Új világnézet
Enyeden diákoskodott 1666 és 1677 között. 1679 és 1689 között Hollandiában tartózkodott. Itt ismerkedik meg a betűmetszés és nyomdászat mesterségével. Lelkiismeretes munkájával Európa szerte ismert nyomdász. 1689 őszén magyar könyvekkel megrakodva tér haza Amszterdamból, hogy népének hasznára lehessen. 84 saját kiadványa volt. Ezek közül legfontosabb az 1685-ben Amszterdamban kiadott Aranyas Biblia, mely a kiadvány éleit borító aranyrétegről kapta nevét. Mivel a magyar helyesírás kialakítását és megszilárdítását egyik alapfeladatának tekintette, maradi szemléletű főúri és magas egyházi tisztségeket viselő ellenségei heves rágalomhadjáratot indítanak ellene. Ezért 1697-ben megjelenteti latin nyelvű Apologia Bibliorum-át, amelyet 1698-ban magyarra fordít és kiadja Maga személyének Mentsége cím alatt. Ezekben az Aranyas Bibliát, helyesírási elveit és saját magát védelmezi. Az egyház vezetői állításainak nyilvános visszavonására kényszerítik az 1698. június 11-ikei Nagyenyedi Zsinaton. Röviddel szégyenteljes megaláztatása után agyvérzés éri, három évig kezére-lábára bénán, de teljesen ép értelemmel fekszik 1702. március 2-án bekövetkezett haláláig. 2002. április 27-én a Kolozsvári Zsinat hivatalosan felmenti a vádak alól. A nagyenyedi református Vártemplom északi porticusában szép márványtábla őrzi emlékét.
Misztótfalusi Kis Miklós tudásának és munkásságának köszönheti népünk nyelvének első egységesített helyesírását. Az is az ő érdeme, hogy ma a grúz, a georgiai és jó néhány más ázsiai nép saját ábécével rendelkezik. Felbecsülhetetlen értékű Aranyas Bibliája és más, a 17. századi Európa nyomdászművészetének csúcsán álló neves kiadványai bizonyítják, hogy beteljesült Mentségében megfogalmazott hitvallása: „ Mondék magamban: hozzáfogok én, egy szegény legény lévén, és megmutatom, hogy egy szegény legénynek szíves devotioja többet tészen, mint egy Országnak immel-ámmal való igyekezeti: és hogy az Isten gyakran alá-való és semminek alított eszközök által tapasztalható-képen való segítségével viszi véghez az Ő ditsöségét.”
Jelesebb kiadványai: Aranyas Biblia, Pax Corporis, Haller Hármas Históriája, Balassi és Rimay János művei, Comenius munkái, Szenczi 150 Zsoltára.
Református lelkipásztor, teológiai tanár. Székelykövesden született ősi székely nemesi családból. A Székelyudvarhelyi Református Kollégiumban érettségizett, majd a kolozsvári Teológiai Intézetben 1910-ben lelkészi képesítést szerzett. 1928-ban Debrecenben teológiai doktori címet szerez. Vidéki szolgálat és külföldi tanulmányok után 1933 szeptemberétől a nagyenyedi Bethlen Kollégium tanára 1948-ig, nyugdíjba vonulásáig. Székfoglaló beszédét Szenczi Molnár Albertről tartja. Kezdetben vallástanár, majd 1933-1937 közt rektorprofesszor. 1941-1945 között a Bethlen Gábor Teológiai Akadémia igazgatója és a kollégium helyettes rektora. Egy ideig a kollégiumi könyvtár könyvtárosa. Részben neki köszönhető, hogy a szovjet megszállás idején a gazdag gyűjtemény megmenekült a teljes pusztulástól. Musnai László tanári tevékenységével párhuzamosan jelentős tudományos munkásságot folytatott. Számos teológiai műve mellett kimagaslók Kőrösi Csoma Sándor enyedi diákéveivel kapcsolatos írásai. Ilyen témájú munkái forrásértékűek a Kőrösi-kutatás számára (Baktai Ervin és Csetri Elek is felhasználta). Az enyedi református temetőben nyugszik, a tornakert közelében.
Legfontosabb művei: Kőrösi Csoma Sándor ismeretlen élete (1939), Kőrösi Csoma Sándor (1943), Kőrösi Csoma Sándor és Nagyenyed (1963), Kőrösi Csoma Sándor és a kolozsvári tudóskör, A magyar Biblia története, Nagyenyed és református egyháza.
Történetíró és pap. Édesapja Körös-Nadányi Nadányi Mihály ítélőmester. Mivel Barcsai Ákos pártján állt, Fogarason lefejezik. Nagybátyja, Nadányi Miklós taníttatja. Váró Ferenc írja róla: „Vásárhelyi holta után (1666) a fejedelem Nadányi Jánost, felesége, Bornemisza Anna rokonát nevezi ki egyik professornak, s iktatja be ünnepélyesen. E tudós férfiúnak 1663-ban, Amsterdamban jelent vala meg Florus Hungaricus czímű magyar történelmi munkája. Ajánló verset hozzá épen későbbi tanártársa és üldözője, Csernátoni Pál írt vala. A professorsága előtti négy hónapban fordítja Nadányi a Mizald munkái után, s értelmesebben magyarázza a Kerti Dolgokat. (Nyomtatása csak 1669-ben végződik). A tudománykedvelő úri férfiú azonban tanárnak aligha volt népszerű, s az intézethez való viszonyára nézve amolyan magyar Opitznak mutatkozik. Egykori tisztelője, Csernátoni Pál, aki mentora volt Bethlen Miklósnak, 1668-ban tanárnak jővén, Nadányit ép úgy, mint másik professortársát, Enyedi Sámuelt, nem igen tudta becsülni, s mind a kettőt kibúsította, szorította Enyedről.” (Bethlen Gábor kollégiuma, Nagyenyed, 1903. 48-69. old.)
Nagy Iván: Magyarország családjai: „Haza kerülvén, tanárságot vállalt a híres n-enyedi collegiumban, hol azonban – úgy látszik – idegzetes természete miatt nem maradván, Biharba, N-Bajomba jött lelkészül.”
Bod Péter: Magyar Athenas: „A Keres-Nadányi famíliából vette maga eredetét, a tisztességes tudományok által magát jobban is megnemesítette. Tanulásnak okáért lakott Belgyiomban feles esztendők alatt. Trájektuban disputált de Jure Belli (A háború jogáról) 1658-dik eszt. Leidenban laktában írta és kibocsátotta a Magyar Históriát deák nyelven ily titulus alatt: Florus Hungaricus, S. Rerum Hungaricarum Compendium (Magyar Florus, azaz magyariók dolgainak tömör foglalata.). Amst.1663.8. (…)
E jó könyvecske megírása végett többet hatszáz könyveknél egybeolvasott dicséretesen is vagyon ez kidolgozva… Erdélybe jővén, az Enyedre nemrégen plántáltatott kollégyiomba tették professornak az logikának, zsidó nyelvnek s holmi egyéb szükséges tudományoknak taníttatásokra; orált az enyedi nagy templomban a tudományoknak öregbülésekről 1666-dik eszt. De a tanítása épületes és jó renddel folyó nem lévén, sokat panaszoltak tanítványi ellene. A kurátorok nem igen igazíthatták a dolgát, mivel a fejedelemasszony, Bornemissza Anna atyjafia lévén, kedvezett néki, s hozzá nem fértek. Végre az a hír indult iránta: hogy a fejedelem meg akarja fogatni; minthogy a fejedelem ellen pártolkodó urakkal egyetértett volna; amelyben valósággal semmi nem volt: azzal kiijesztették Erdélyből, és így osztán helyet adott Tsernátoni Pálnak. Magyarra fordította volt az Mizáld Antal orvosdoktor könyvét, mely vagyon a kerteknek gondviselésekről, ékesítésekről, oltásokról, a füveknek orvos hasznaikról, gyümölcsök tartatásokról. Nyomt. Kolosv. 1669-dik esztend. 4. r. Vagyon ajánlva Bornemissza fejedelemasszonynak.”
Désen született, Pápai Páriz Imre református lelkész fia. Váró Ferenc, a Kollégium krónikása így jellemezi: „…minden időkre legkiválóbb alakja a Bethlen Kollégiumnak. Benne az intézet történelmi rendeltetése, s az az eszménykép, amelyet tudományos, erkölcsi és gyakorlati irányban valósítani hagyománynak vall, legtisztábban, legkifejlettebben valósul meg.” A XVII. század utolsó negyedének és a XVIII. század elejének legnagyobb tudású professzora, polihisztora, akit P. Szathmári Károly Goethe nagyságához mért. Tanulmányait szülővárosában kezdi, Gyulafehérvárt (ahol Apáczai Csere Jánosnak döntő szerepe volt egyénisége kialakulásában), Kolozsvárt folytatja, majd a nagyenyedi kollégiumban fejezi be. Egy életre szóló kapcsolatot teremt a nagyenyedi skólával, melyet csak külföldi tanulmányai miatt szakít meg pár évre. Lipcsében, Majna-Frankfurtban, Marburgban, Heidelbergben és Bázelben tanul, ahol orvosdoktorrá avatják. Hazatérve egy ideig orvosi praxist folytat, majd 1676-tól haláláig az enyedi kollégium professzora, rektorprofesszora. Az ő nevéhez fűződik az intézmény történetének legnagyobb szellemi és fizikai építkezése: az 1704-ben és 1707-ben lerombolt kollégiumot porából éleszti fel. Ő szerzi meg az építkezéshez szükséges 700 fontsterling „angol pénzt”, melynek kamatai állandó anyagi forrást jelentettek a kollégium XVIII-XIX. századi építkezéseihez. Jókai Mór A nagyenyedi két fűzfa című híres elbeszélésében Pápairól mintázta Tordai Szabó Gerzson alakját. Az enyedi református temetőben ismeretlen sírban nyugszik. Feltételezett sírhelye táján a református egyház szép, kopjafás emlékművet állított az 1980-as évek elején. A kollégium udvarán 2006-ban leplezték le mellszobrát, Lőrincz Lehel kollégiumi véndiák munkáját. Erdély Erasmusa élete utolsó huszonhat esztendejében gazdag tudományos és szépirodalmi munkát végez.
Főbb művei: Pax corporis, az első magyar nyelvű orvosi könyv; Pax animae, Dictionarium manuale latino-ungaricum et ungarico-latino-germanicum, Latin-magyar és magyar-latin-német kéziszótár (1708), a Szenczi Molnár Albert nyomán szerkesztett, mindmáig legjobb latin-magyar szótárunk.
Gyulafehérvári működéséről keveset tudunk. 1630-ban azért jött Németországból Erdélybe, hogy „elűzze a tudatlanságot és magas színvonalú tudományokat oktasson” a Kollégiumban. A theológia és az ékesszólás (eloquentia) tanára lett. Németországba való visszatérésének pontos ideje ismeretlen.
Művei: Rudimenta Rhetoricae, Rudimenta Oratoriae c. tankönyvek (1645)
A matematikus Sipos Pálról Demény Zoltán és Simon János enyedi kollégiumi tanárok írtak tanulmányt, mely a Korunk című folyóiratban jelent meg az1980-as évek elején.
Legjelentősebb munkája az Erdélyi Magyar Szótörténeti Tár, melynek 1975 és 2006 között tizenkét kötete jelent meg, a többi kötet szerkesztés alatt van. Tanulmány kötetei: Anyanyelvünk életéből, A szó és az ember, Nép és nyelv, Nyelv és múlt, Nyelv és irodalom.
Történész, esztéta, szerkesztő. Tanulmányait a nagyenyedi kollégiumban végezte. Szász Károly tanítványa volt. A 11. zászlóalj honvédjeként harcol a szabadságharc idején. A szabadságharc leverése után egy ideig bujkál, majd Nagykőrösön tanít, rövidesen azonban Pestre költözik. Itt bontakozik ki gazdag, sokoldalú munkássága (irodalmi, dramaturgiai tanulmányok, történelem, műfordítás)
Főbb művei: Magyarország a török hódoltság korában, Az első Zrínyiek, Magyarország 1849-ben és 1866 után, Budapest története.
Legismertebb alkotása: Életem Afrika (1969)
az erdélyi magyar irodalom „hőskorszakának” jellegzetes, különös tehetségű és tragikus sorsú egyénisége: novellista, költő, publicista. Dicsőszentmártonban született szegény sorsú iparoscsaládban. Tanulmányait szülővárosában kezdi, majd 1902-től az enyedi kollégium tanulója az érettségi bizonyítvány megszerzéséig, 1910- ig. A kollégium egyik legkiválóbb tanulója, tevékenyen részt vesz iskolája művelődési életében: a Kemény Zsigmond Önképzőkör lelkes tagja, a Haladjunk című kéziratos diáklapnak 1908-tól egyik szerkesztője. Itt közli első novelláját, mely már komoly írói tehetségre vall. A kollégiumhoz való ragaszkodásának szép példái a Boldog idők című regénye és az Ó, vén kollégium című vallomása, melyet a kollégium fennállásának 300. évfordulóján olvasott fel.
Sipos Domokos rövid ideig jogi tanulmányokat folytat Budapesten, majd végleg szülővárosában telepszik le, ahol tisztviselői munkával keresi a kenyerét. Fiatalon hal meg tüdőbajban, feleségét és egyetlen fiát nagy szegénységben hagyva. A dicsőszentmártoni temetőben nyugszik.
Fő művei: Istenem, hol vagy? (versek), Vajúdó idők küszöbén, „torzóban maradt nagyszabású erdélyi hősköltemény”, Vágtat a halál (versek), Vajúdó idők (elbeszélések- poszthumusz)
Budapesten halt meg, a marosvásárhelyi református temetőben nyugszik Bolyai Farkas és Bolyai János sírja mellett. Temetésén a Bethlen Kollégium küldöttsége is búcsúzott tőle a hattyús zászló alatt. A 2007- es Bethlen Napok alkalmából május 11-én, a kollégium udvarán szép kopjafát állítottak emlékére magánadományból (Horváth Vilmos és felesége), László László kollégiumi matematika tanár munkája.
Legjelentősebb művei: Emberek indulnak, Októberi cseresznye, Egy pakli dohány (novelláskötetek), Félrejáró Salamon, Anyám könnyű álmot ígér, Engedjétek hozzám jönni a szavakat, Istenek és falovacskák (esszéregény), Rigó és apostol (úti jegyzetek, úti tűnődések, esszék) Egy lócsiszár virágvasárnapja, Csillag a máglyán, Káin és Ábel, Advent a Hargitán, A szúzai menyegző, Az ugató madár (drámák) Vidám sirató egy bolyongó porszemért (vígjáték), Hargitai vadászkalandok (igaz mesék, csodálatos történetek)
Emlékíró, természettudós, polihisztor. Vízaknán született, 1805-1814 közt az enyedi kollégiumban Herepei Károly legkiválóbb diákja. Kolozsvári jogi tanulmányai befejezése után fiatal arisztokraták nevelőjeként Bécsben él. 1821-ben a Bethlen Kollégium tanárává választották, ahol 1848-ig jogot, természettudományokat, matematikát tanított. Ilyen minőségében méltó társa és utóda Hegedűs Sámuelnek és Köteles Sámuelnek. Találóan jellemezi őt Báró Kemény Zsigmond, a tanítvány emlékbeszédében: „Mily széles tér volt az övé a tudományok mezején! Valódi nagy birtokos, igazi oligarcha az ismeretek birodalmában.” Váró Ferenc állapítja meg róla: „A kollégium újabb hírnevének, de büszkeségének is tetőfokára Szász Károly által jutott.” 1848-ban, mint erdélyi országgyűlési képviselő, nagy szerepe volt az erdélyi reformmozgalomban és Erdély uniójának kimondásában. 1848-ban családjával Budapestre távozik. A szabadságharc idején közoktatási államtitkár az első felelős minisztériumban. 1851-től haláláig a marosvásárhelyi református kollégium tanára. Berde Mária A hajnal emberei című regényének központi alakja. Több jogi és nyelvtudományi tankönyvet írt.
Művei: A derék ember és ritka érdemű tanító képe (emlékbeszéd Köteles Sámuel felett) Latin nyelvtudomány, Számtan(algebra)
Költő, műfordító, egyházi író Szász Károly nagyenyedi professzor fia. Nagyenyeden született, elemi és középiskolai tanulmányait a Bethlen Kollégiumban végezte. Mentovich Ferenc és ifj. Zeyk Miklós tanítványa. Kolozsvárt matematikai szaktanítói oklevelet szerez. Itt köt barátságot Gyulai Pállal. Budapesten matematikai és hadtudományi tanulmányokat folytat. Részt vesz a szabadságharcban, a bukás után nevelőként bujkált majd teológiai tanulmányokat végez.1851-ben hittudományi vizsgát tesz. Egy ideig Nagykőrösön (ahol Arany Jánossal együtt tanít) és Kecskeméten tanár. Kézdivásárhelyen, Kunszentmiklóson, Szabadszálláson lelkész. Budapesten magántanár, országgyűlési képviselő, a Kisfaludy Társaság és az MTA tagja. 1884-1903-ig a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke. Az 1928-1929-es tanévben Bodrogi János indítványozására születésének 100. évfordulójára emlékünnepélyt rendeztek a kollégiumban.
Életművének legmaradandóbb része sok irányú, rendkívül változatos műfordítói tevékenysége. Angolból, franciából németből sok prózai művet fordít, számos korabeli és klasszikus költőt ültet át magyarra. Molière, Shakespeare fordítója. Legtökéletesebb fordítása a Nibelung-ének.
Író, szerkesztő, tanár. Részt vett a szabadságharcban, amiért fogságot szenvedett. Utána jogot és bölcseletet hallgatott, majd több erdélyi városban középiskolai tanár. 1862-1868 között a nagyenyedi kollégium tanára. Emlékeim (1878) című írásában részletesen leírja enyedi éveinek eseményeit. Az enyedi hat év alatt rendezi és feldolgozza a kollégium történetének megmaradt dokumentumait, melyeket két vaskos kötetben gyűjt össze. Budapesten telepszik le, ahol több lap szerkesztője. 1869-1868 közt országgyűlési képviselő. Megalapította az Országos Kisdedóvó Egyesületet. Miniszteri biztosként több mint száz óvodát létesít. A Kisfaludy Társaság és a Petőfi Társaság tagja.
Szépirodalmi munkásságának legjelentősebb termékei a regények, melyeken Jósika Miklós és Jókai Mór hatása érződik. „Nem jószándéka, hanem igen szerény tehetségén múlott, hogy közel harminc regénye után sem maradt fenn írói alakja a köztudatban.” – írja a Magyar Irodalmi Lexikon (Bp.1965.) Enyedről távozásakor írja: „Mindent virágzó állapotban hagyhattam hátra.” Életműve több, mint ötvenöt könyv: regények, történelmi elbeszélések, cikkek, tanulmányok, költemények.
Legjelentősebb műve: Az ország sebei című regénye. A Gyulafehérvári-Nagyenyedi Bethlen-főtanoda története című könyve felbecsülhetetlen értékű iskolatörténetünk.
Geológia-földrajz tanár, festőművész. Marosgombáson született szegény sorsú földműves családban. A tanítóképzőt a Bethlen Kollégiumban kezdi, majd a bécsi döntés után Kolozsvárt fejezi be. Művészi tehetsége már diákkorában kibontakozik. Első kiállítását a nagyenyedi Kaszinóban szervezik meg 1929-ben, majd a következő évben Incze Jánossal közös kiállításon mutatkozik be. Egy ideig Magyarbecében kántortanító, négy évig Kajántón, közben a kolozsvári Bolyai Tudományegyetemen geológia-földrajz szakos tanári oklevelet szerez. 1953-tól 1973-ig egykori iskolája tanára. Egyik tisztelője szerint „Művészetének nagy értéke, hogy munkái nem a képzelet és fantázia szüleményei, hanem mérnöki pontossággal kidolgozott realista alkotások, amelyeknek stílusa egyidőben hagyományőrző és modern.”
Fiatal gönci diákként úgy segíti elő a magyar Biblia megjelenését, hogy tógája alatt folyamatosan szállítja Gönc és Vizsoly között Károli Gáspár kéziratait. Ezután Debrecenben, majd Heidelbergben tanul. Egész élete folytonos „búdosás” volt egyik egyetemi városból a másikba Ő maga tesz éles különbséget „búdosás” és „csavargás” között. Életének legfontosabb stációi: Heidelberg, Genf, Róma, Nürnberg, Prága, Hanau, Oppenheim, Kassa, Kolozsvár. Felbecsülhetetlen értékű művei egymás után látnak napvilágot: latin-magyar szótárt szerkeszt, revideálja és többször kiadja Károli Gáspár Vizsolyi Bibliáját (Hanaui és Oppenheimi Biblia), megírja az első magyar nyelvtankönyvet (Grammatica Ungarica), lefordítja és versbe szedi a 150 Zsoltárt, magyarra fordítja és kiadja Kálvin fő művét, az Institutiót. A harmincéves háború idején Bethlen Gábor és nyugati szövetségesei között közvetítő szolgálatot teljesít. 1615-ben a fejedelem meghívja a gyulafehérvári kollégiumba tanítani, e kérésnek azonban több ok miatt nem tudott eleget tenni. „Gábor fejedelem hazahív és ígéri, hogy kegyelmesen gondoskodni fog rólam. Más hivatalt nem parancsol, mint hogy fordítással és könyvkiadással foglalkozzam és e célból íródeákokat fog adni. Erdélyben, Gyulafehérváron már megfelelő nyomda van a szükséges könyvek kinyomtatására” – írja 1624-ben. 1634-ben halt meg Kolozsvárott, sírja a házsongárdi temetőben van.
Munkái: Dictionarum Latino-Ungaricum, Psalterium Ungaricum (a 150 zsoltár fordítása) Grammatica Ungarica.
Családi neve Kovács, költő, író, irodalomszervező, lapszerkesztő. Aradon született, gyermekkorát Nagyenyeden tölti, nagyapja, Medgyes Bálint kollégiumi jogtanácsos Széna téri otthonában. Innen jár be a Bethlen Kollégiumba, ahol elemi és középiskolai tanulmányait végzi. Az enyedi gyermekkor és a kollégiumi élet kitörölhetetlen nyomot hagytak életében és munkásságában. Ennek bizonyítéka számos vallomásos prózai és verses alkotása, közülük kiemelkedő az Invokáció című költemény, melyet a kollégium fennállásának 300. évfordulójára írt, valamint a Városok, emberek című önéletírása.
Szentimrei Enyedről Sopronba megy, ahol katonatiszti képesítést szerez, majd nagyobb kitérő után végleg Kolozsvárt telepszik le. Számos lap és folyóirat alapítója, szerkesztője, munkatársa (Új Erdély, Keleti Újság, Napkelet, Vasárnapi Újság, Ellenzék, Brassói Lapok). Az Erdélyi Szépmíves Céh egyik alapító tagja, az Erdélyi Helikon írói csoportosulás tagja. Kolozsvárt halt meg.
Fontosabb művei: Nyári délután Egeresen (versek), Csáki bíró lánya (népballada-feldolgozás), Ferenc tekintetes úr (Kölcsey Ferenc életregénye), Szentgyörgyi István élete és művészete, Városok, emberek.
Verseinek Orczi Lőrincéivel közös kiadása: Két nagyságos elmének költeményes szüleményei (Pozsony, 1789)
A három Enyeden diákoskodó testőrírók egyike, költő és műfordító. A Fehér megyei Ispánlakán született kisnemesi családból. A nagyenyedi kollégium elvégzése után Szebenben az erdélyi kancellária szolgálatába áll. 1760-tól közel fél évszázadon át a Bécsi Magyar Testőrség tagja. Ezredesi rangban vonult nyugdíjba. Utolsó éveit magányosan éli le. Termékeny fordítói munkát végez. Ő az első tudatos magyar stiliszta, Kármán József és Kazinczy Ferenc útjának előkészítője. Kazinczy eszményképe, imádott mestere volt. Mivel nem alapított családot, vagyonát az enyedi kollégiumra, az építendő városi közkórházra és barátaira hagyta. Bécsben halt meg.
Fő műve a Mormontel Contes moraux-jának fordítása Erkölcsi mesék (1775), Legjelentősebb eredeti műve A védelmezett magyar nyelv című röpirata (1790). Összes műveit Kazinczy rendezte sajtó alá Báróczi minden munkái címen nyolc kötetben.
Fő műve: Késmárki Thököly Imre naplói, leveles könyvei és egyéb emlékezetes írásai (Thaly Kálmán kiadása) Egyesek szerint 23 napló- és másolatkönyve volt.
Nagyenyeden végezte tanulmányait. Magántanítója volt Hegedűs Sámuel fiának, Lajosnak. 1842-ben választották meg a kollégium klasszika-irodalom tanszékére (ezzel egyszersmind az elemi és középiskola I-IV. osztályának az igazgatójává vált). Állását 1844-ben foglalta el. A szabadságharc utáni bujdosásából 1850 májusában Mihályi Károllyal együtt tért haza, hogy a romok közé tanulókat toborozzon szülőföldjéről, a székelyföldi Háromszék megyéből. A lassan visszaszállingózó tanárok és tanulók segítségével megnyitja az iskolát. Mivel a székely fiúk nagy pártfogója volt, elnevezték Deukalionnak, mert ahogyan a mitológiai hős a kövekből embereket, úgy teremtett, úgy nevelt ő a székely fiúkból művelt embereket az erdélyi vármegyék megfogyatkozott, részben kiirtott magyar vezető értelmiségének pótlására. A kollégium „rendező lelke” volt. Enyeden halt meg 1876. május 7-én. (Lásd még Mihályi Károlynál)
Fennmaradt művei: Útmutató, Naplójegyzetek.
Legmaradandóbb műve, a sajnos befejezetlen Bethlen Gábor kollégiuma című iskolatörténete (1903)
Főműve: Disputatio Theologica.
Fontosabb munkái: Dalok az iskolának című tankönyv, református Chorálkönyv, Hegedűiskola
Tanár, tudományos kutató. Nagyenyeden született. Anyai ágon a Zeyk-család leszármazottja. Gyermekéveit nagyapja birtokán tölti Diódon, majd az enyedi kollégium tanulója lesz, itt érettségizik 1924-ben. Áprily Lajos tanácsára beiratkozik a kolozsvári egyetem francia-magyar szakára, ahol tanári diplomát szerez. Már diákkorában közöl a kolozsvári folyóiratokban. Írói tehetségét Kuncz Aladár fedezi fel, akinek ösztönzésére franciaországi tanulmányi útra megy (Párizs, Grenoble). Megszerzi az irodalomtudományok doktora címet. 1928-tól egykori iskolája magyar-francia szakos tanára lesz. Székfoglaló beszédét Reményik Sándor költészetéről tartja. Miután származása miatt nyugállományba helyezik, a Bethlen Dokumentációs Könyvtár könyvtárosa, majd igazgatója lesz. Incze János írja róla: „Vita Zsigmondban nagyon tiszteltem a Párizst megjárt ifjú kultúrembert, igaz, Párizsnak itt nem sok hasznát látta – valamelyik nagy írónk mondása jutott eszembe: székely »falakra hányta a francia borsót« …
Tudományos munkássága gazdag és sokoldalú, mely felöleli Erdély irodalmi és művelődési életét, azon belül a nagyenyedi Kollégium történetének leghűségesebb krónikása. Ő ismeri fel elsőnek Sütő András írói tehetségét. Kolozsvárt halt meg és a nagyenyedi református temetőben nyugszik.
Fontosabb önálló kötetei: Tudománnyal és cselekedettel, Művelődés és népszolgálat, Az enyedi kohó, Áprily Lajos, az ember és a költő, Jókai Erdélyben, Erdélyi sétáló, Enyedi évek, enyedi emberek.
Kézdivásárhelyen öt, Nagyenyeden tizennégy, majd a leydeni akadémián három évig tanult. Innen hazatérve, 1784-ben a nagyenyedi kollégium lelkipásztora lesz. 1787-ben a teológiai és egyháztörténeti tanszékre kerül és a könyvtárosi teendőket is ellátja. 1799-ben Angliába utazik, hogy a kollégium építésére pénzt gyűjtsön. Nagyenyeden halt meg 1836. január 14-én.
Munkái: Szent tanítás, Macskáknak hasznáról és ártalmakról, Halotti prédikációk.
Legérdekesebb munkája a kéziratban maradt Önéletrajza, melyben kortársairól, tanárairól ad jellemző képet, megörökíti a kollégiumi élet és az enyedi iskolai színjátszás eleven, színes képét.
Hunyad megyei birtokos családból származik. Neve nem szerepel a Bethlen Kollégium diáknévsoraiban. A göttingeni egyetem jogi karán tanul, ahol filozófiai és bölcsészdoktori címet szerez. 1838-tól Nagyenyeden működött, mint bölcseleti doktor, a természettudományok és a filozófia kiváló tudósa. Bethlen utcai (ma 6. szám) lakásán Kazinczy szavaival élve „szép homályba” vonultan, saját laboratóriumában, saját készítésű fényképezőgépével végzi galvanoplasztikai kísérleteit. Az erdélyi dagerrotípia úttörője. Szilágyi Sándor írja róla: „Ez az évtizedeken át szobájához és ágyához szegzett tudós, Daguerre találmányának ezüst-lemez helyett üveglapra vetését, arról papírlapra átvitelét előbb feltalálta, mint ez külföldön ismeretessé vált volna.”
Az Axente Sever és Prodan Simion vezetette móc hordák által 1849. január 8-án felégetett 16 ládányi kéziratának pótlására állított össze egy grafikai elemekkel kevert mértani alapú gyorsírási rendszert. E rendszerrel rögzítette újra papírra 1850-ben Kolozsvárott bekövetkezett haláláig a tudomány legkülönbözőbb ágaira kiterjedő gondolatait. Természetrajzi múzeumok újjászervezésével is jelentős érdemeket szerzett.
A Királyi Magyar Természettudományi Társaság tagja.
Alstedius, Kereszturi Pál, Apáczai Csere János lelkének örököse. A Bethlen Kollégium tanítványa majd bécsi és berlini tanulmányai után annak híres természettudomány professzora (1838-1854), a növénytan, állattan, ásványtan tudós művelője, a híres ornitológus, muzeográfus, kiváló pedagógus. A kollégium természetrajzi múzeumának állatgyűjteményét rendezi és gazdagítja. Azok közé a ritka tanárok közé tartozott, akik tudományos elmélyedéssel is igyekeztek feladatukat teljesíteni.
Fő műve: Erdély madarai, Napló
gróf Bethlen János kancellár, Bethlen Miklós édesapja, vele kezdődik a kollégium nagy főkurátorainak sorozata; gróf Bethlen Miklós, Erdély kancellárja; gróf Teleki Sándor, Bethlen Miklós veje, a nagy Teleki Mihály fia, ő és Pápai Páriz Ferenc építettek a romokból új kollégiumot az 1704. és 1707. évi labanc pusztítás után; gróf Teleki László; gróf Bethlen Sámuel; gróf Teleki Sámuel, erdélyi főkancellár, a marosvásárhelyi könyvtár alapítója; gróf Teleki József; gróf II. Teleki Ádám; báró Naláczy József volt „testőríró”; gróf Gyulai József; gróf Bethlen Gergely; báró Wesselényi Miklós; báró Kemény Simon; báró Kemény Dénes; báró Kemény István; Zeyk Miklós; dr. Garda Kálmán; gróf Mikó Imre, Erdély Széchenyije; ifjú Gáspár János; dr. Szász Pál, a kollégium utolsó főgondnoka. (A névsor nem teljes!!!)
Megjegyzés: A Kollégium jeles tanárainak és tanítványainak névsora nem teljes, folyamatosan bővítjűk. A hiányzó adatok kiegészítendőek.